Orta Yaş Bunalımı Etkileri

Neler oluyor bize?

Orta yaşlarla birlikte kadınlarda da, erkeklerde de \”fiziksel ve ruhsal değişimlerin olması\” doğal, beklenen bir durum. Bu dönemde azalan yalnızca hormonlar değil. Hücreler yaşlanmaya, damarlar sertleşmeye, kemikler zayıflamaya, kaslar incelmeye, yağlar çoğalmaya başlıyor. Eklemler \”ben artık yoruldum\”, beyin \”biraz dinlenmem lazım\”, cilt \”bana biraz özen göster, kuruyor, kırışıyorum\”, kalp \”teklemeye başladım, bana destek ol\” demeye başlıyor. Bunlara azıcık stres, birazcık depresyon da eklenince hayatın tadı da tuzu da farklılaşıyor. Vücut zayıflamaya, direnç kırılmaya, güç azalmaya başlayınca hipertansiyondan şekere, kolesterolden romatizmaya ne kadar alacaklı varsa kapınıza dizilmeye başlıyor. Diş, göz, kulak, meme, prostat problemleri ve daha pek çok sorun ortaya çıkıyor. Kısacası artık hiçbir şey eskisi gibi olmuyor.

Orta yaş döneminde her şeyin mutlaka kötüye gitmesi de gerekmiyor. Bu dönem aynı zamanda beden ve ruhun olgunlaştığı, birbiriyle daha iyi anlaştığı bir zaman dilimi. O nedenle orta yaşı \”bir kriz hali\” olmaktan çıkarıp \”fırsat zamanı\”na çevirmek de mümkün. Eğer becerebilirseniz, bu yaşlar \”yaratıcılığın, hayatı yeniden tanımlamanın, iç yolculuklara çıkıp kendini daha iyi tanımanın, olan bitenin farkına daha çok varmanın, yeni ve farklı yollar bulup onları kendi yolu yapmanın, kısacası kendi olmanın, kendini iyi tanımanın fırsatı\” haline gelebiliyor. Daha gerçek, daha mükemmel, daha huzurlu, daha sıcak yeni bir hayatı sımsıkı kucaklamanın zamanı olabiliyor. Kısacası eğer iyi bir orta yaş süreci yaşamayı becerebilirseniz sizi \”güzel günler\” bekliyor. Yaşlanma süreciniz daha sağlıklı ve huzurlu bir yolculuğa dönüşüyor. Bütün mesele orta yaş değişimlerini doğru anlamak. Bazılarını önlemeye, bazılarını geciktirmeye çalışırken, bazılarını hoş görüp gülüp geçebilmek becerisini kazanmakla ilgili.

Çoğaldıkça azalmak göründükçe kaybolmak

GEÇENLERDE Haşmet Babaoğlu yazdı: \”Bir dostum var: \’Hayat kaçıyor yakalamalıyım\’ telaşına kapıldı, hayatını hırs dolu bir koşuşturmaya çevirdi. Böyle mutlu olacağını düşündü. Çok şeyi yakaladı, çok şeyi başardı. Ama her seferinde \’istediğim bu değildi\’ duygusuna kapıldı. Hálá koşturuyor. Doping olarak da \’antidepresan\’ kullanıyor. Hayat onun için bir yapılacaklar listesinden ibaret olup çıktı!\” Haşmet Bey\’in bu dostu da muhtemelen \”orta yaşlı bir metropol erkeği\” olmalı. Bir türlü \”kendisi\” olamayan ve kurutuluşu \”güç, statü, mal sahibi olmak, iktidarı elden kaçırmamak\” gibi sonsuzluklarda arayan, aşırı hızlanan bedeninden kopan ruhunu antidepresanlar ile bedenine yeniden yapıştırmaya çalışan, \”çoğaldıkça azalan\” ve \”göründükçe kaybolan\” bir \”orta yaş metropol erkeği\”.

Yalnız erkekler daha sorunlu

ERKEKLER kadınlardan daha yalnızlar. \”Yalnızlaşma\” yaşlandıkça daha da belirginleşiyor. Yalnızlaşma yalnız ruhsal alanda da yaşanmıyor. Erkeklerdeki \”yalnızlaşma\” sorununun birçok nedeni var. Erkeklerin \”manevi bağları\” kadınlar kadar güçlü değil. Ayrıca \”sosyal ağları\” kadınlara oranla çok zayıf (Ne yazılı medyada dergiler, gazeteler ve internet sitelerinde erkek sayfaları, erkek köşeleri var, ne de görsel medyada \”Seda Sayan\’la Sabahların Sultanı\” gibi erkek saatleri). Bu yalnızlık hali orta yaşlı erkekleri yoran, geren, endişelendiren, üzen önemli bir sorun. Belki erkeklerde depresyon kadınlara oranla çok daha az görülüyor ama intihar eğilimleri kadınlardan daha fazla. Erkeklerin \”arkadaş ilişkileri\” de kadınlara oranla daha zayıf. Erkeklerin kendi aileleriyle \”duygusal bağları\” kadınlar kadar güçlü değil. Bana kızacaklar ama erkek milleti \”kendine bakma\”, yani kişisel bakımını sürdürme, sağlığına özen gösterme, beslenmesine, konforuna yetme bakımından da beceriksiz.