Duygusal Boşluk Nedenleri

Duygusal Boşluk neden olur ?

Boşluk duygusunun en önemli sebeplerinden biri yüksek bir duyguya maruz kalmaktır. Yaşanılan olumlu veya olumsuz bir durum kişide duygusal bir boşluk hissi yaşatabilir. Bu bir sevgiliden ayrılmak olabilir, yaşanılan iş değişikliği, başka bir eve taşınmak , yaşadığınız şehri değiştirmek , bir yakınını kaybetmek olabilir. Artı olarak bu boşluk duygusu kadınlarda doğum sonrası dönemde çekingen davranış gösteren annelerde oldukça yaygın olarak karşılaşılan bir durumdur.

İnsan beyni bu duyguları yoğun şekilde yaşadığı zaman kendini boşluğa bırakır. Beyin yaşanılan bu yüksek duyguyu hazmetmekte zorluk yaşadığından hiçbir duygu yaşamamayı tercih eder. Bu davranış bilinçli olarak yapılan bir hareket değildir tamamen bilinçdışı gerçekleşir.

Boşluk Duygusu belirtileri

Boşluk duygusunda kişi günler sadece geçip gidiyormuş hissiyle hareket eder. Yapılan iş , yenilen yemek, gidilen tatil kişiye keyif vermez. Beyin sanki duygularını silmiş gibi hareket eder, hayatı film gibi düşünecek olursak kişi koltukta oturmuş ve hayatını kıpırdaman seyrediyormuş gibi hayatını yaşamaya çalışıyor diyebiliriz. Bu kişiler kendini bu dünyaya ait hissetmiyormuş hissine kapılır içinde yıllardır biriken bu boşluk duygusunu kelimelere dökemediğini ifade ederler.

Boşluk Duygusu Tedavisi

Boşluk duygusu yaşayan kişiler bedenlerini kullanacakları aktivitelere yönelmelidirler. Bunun için meditasyon iyi bir seçenek olabilir, ek olarak yoga yapabilirsiniz, spor yapabilirsiniz yani vucudunuzu daha iyi hissedeceğiniz aktivitelere yönelebilirsiniz. Bütün bunları yaptığınız halde bu duygu boşluğundan kurtulmakta zorlanıyorsanız bir uzman desteği almalısınız.

Bir Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir