Uyku Sorunları

Uyku sorunları yaşlılarda sıkça görülen bir yakınmadır. Yaşlılar arasında yaşanan en sık uyku sorunu geceleri sık olarak uyanmak, sabahları erken saatlerde uyanmak, uyanmakta zorluk çekmek ve gün boyu kendini yorgun hissetmektir.

Yaşlı kişiler daha genç erişkinlere göre biraz daha az uyurlar. Yaşlıların uykuları kendiliğinden bölünür. Uyandıktan sonra tekrar uyumaları uzun süre alır. Yaşlı erkekler yaşlı kadınlara göre daha fazla uyku bozuklukları görülür. Yaşlanmaya ek olarak çeşitli hastalıklar, ilaçlar, kafein, hareketsizlik ve kötü uyku alışkanlıkları yaşlı erişkinleri uykusuz yapar.

Depresif duygu durumunda uyku bozukluğu oluşur. Ağrı özellikle eklem iltihabı ağrısı yaşlı erişkinlerin uykusunu bölen başlıca nedenlerdir.

Yaşlı erişkinlerin uyku bozukluğunun tedavisi; yaşlılar uyku ilaçlarının en büyük tüketicisidir. reçeteli uyku ilacı kullananların %60’ı elli yaşın üzerindedir. Uyku ilaçları hızla etkinliğini kaybeder ve sürekli kullanım ile uykuyu daha hafif ve bölük pörçük yapar. insanlarda ilaca bağımlı baş ağrısı oluşabilir ve solunum güçlüklerini arttırabilir. Uyuma konusundaki kaygının azalması uyumaya yardımcı olur. Uyumaya yardımcı olarak gevşeme egitimi ve iyi uyku alışkanlıkları kazandırılır. Bunlar ;

  • Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmak,
  • Gece uyuyabilmek için uygun olmayan etkinliklerden kaçınmak,
  • Yalnızca uykusu geldiğinde yatmak,
  • Dikkati dağıtan saat sesi gibi rutin uyaranları kaldırmak,
  • Yatmadan önce ağır gıdalardan kaçınmak hafif bisküvi, süt türevi yiyecekler yemek,
  • Uyumadan önce içinde kafein olan kahve, kola vb. içeceklerden kaçınmak,
  • Uyku olmazsa bir miktar uyku açlığı oluşturulur.

Psikolog Narek Karasu Bakırköy ve Nişantaşı ofislerinde hizmet vermektedir. İstanbul dışında olan danışanlar için internet yoluyla da hizmet vermektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir