Blumia Nevroza

Blumia Nevroza, çok miktarda yiyeceğin hızla tüketilmesinin ardından kilo almayı engellemek için kusma hiç yememe yada aşırı egzersiz yapma gibi aşırı uçta adımlar gelmektedir.

Tıkanırcasına yemeyi iki saat ten az bir sürede aşırı miktarda yiyeceğin yenmesi şeklinde tanımlamaktadır. Bu yeme örüntüsü genellikle bir gizlilik içinde meydana getir. Yaşam olayı ile tetiklenebilir ve yalnız olmak sosyal ortamlardan yeme durumundan Ya da kilo almayla ilgili endişeler gibi olumsuz duygular ile artış gösterebilir. Hastalar genellikle tıkarcasına yemekten dolayı utanırlar ve bunu belli etmemeye çalışırlar. Kontrollerini kaybettiklerini belirtirler. Tıkanırcasına yedikten sonra bu durumdan iğrenme huzursuz olmak duyguları ve kilo alma korkusu Blumia Nevrozanin ikinci aşaması çıkarmaya yol aşmaktadır.

Blumia Nevroza Tanısı

Blumia Nevroza tanısı işin kişinin tıkanırcasına yeme ve çıkartma işleminin 3 ay boyunca haftada en az 2 kere gözlenmesi gerekmektedir. Bu tip hastalar kilo almaktan korkarlar. Kendilik değerleri büyük ölçüde normal vücut ağırlığını korumalarına bağlıdır. Beden biçimleriyle ilgili değerlendirme yaşarlar. Blumia Nevrozayla birlikte depresyon kişilik bozuklukları ve kaygı bozuklukları bir arada görülür. Madde kullanımı veya rastgele cinsel ilişki de gösterebilir dürtüsel olma ve kendini kontrol etmede güçlük görülebilir.

 

Psikolog Narek Karasu Bakırköy ve Nişantaşı ofislerinde hizmet vermektedir. İstanbul dışında olan danışanlar için internet yoluyla da hizmet vermektedir.

Bir Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir